Majandusteaduskonnas valmis uurimus investeerimismustritest ja väärtusloome ärimudelitest Eesti ettevõtluses
Majandusteaduskonna professor Kadri Männasoo ning tema teadusgrupp uurisid, millised investeerimismustrid ja väärtusloome ärimudelid domineerivad Eesti ettevõtluses ning kuidas need on seotud tootlikkusega.
Uuringu tellis Riigikogu Arenguseire Keskus.
Tehnikaülikooli majandusteadlaste uurimus toob välja, et kõrge tootlikkusega riikide hulka jõudmiseks peavad Eesti ettevõtted seadmete uuendamise ja tootmisvõimsuste laiendamise kõrval senisest rohkem investeerima intellektuaalsesse varasse, teadus- ja arendustegevusse ning rahvusvaheliste võrgustike ja ärisuhete arendamisse.
„Eesti ettevõtted küll jälgivad tootlikkust, kuid ei sea lisandväärtusloome kasvu tingimata strateegilisse fookusesse. Samuti keskenduvad Eesti ettevõtted võrdlemisi kitsalt olemasoleva tootmisprotsessi peenhäälestamisele ja tõhustamisele ning tänaste klientide vajaduste rahuldamisele. See varjutab kohati pikemajalise ja laiema vaate uuenduslikule väärtusloomele ning tänastele ja tulevastele turgudele ning kasvuvaldkondadele,“ selgitas professor Kadri Männasoo.
Kõige olulisemaks peavad uuringu koostajad väärtusloome kasvu läbi järjekindlate investeeringute tarka majandusse ja ühiskonda.
Uuringu peamised tulemused võttis prof Männasoo kokku Riigikogu Arenguseire Keskuse konverentsil „Teistmoodi tulevik” ettekandes „Investeerimismustrid Eesti ettevõtluses“ [vt Kadri Männasoo (PDF, 1MB)]].
Riigikogu Arenguseire Keskus koostöös teadlastega ja ekspertidega visandab Eesti majanduse lähima 15 aasta arengustsenaariumeid ning juba sel sügisel kavandatakse uute uurimisfookuste seadmist ja käsitlemist, seda professor Kadri Männasoo uurimisrühma eestvedamisel.
Lisainfo:
Tootlikkuse uurimisprojekti materjale saab vaadata SIIT.
Konverentsiettekandeid SIIT.
Kadri Männasoo
Tallinna Tehnikaülikooll, majandusanalüüsi ja rahanduse instituut